Najczęściej występujące choroby tarczycy

przez | 23 grudnia, 2013

Choroba Gravesa-Basedowa – zaczyna się od nadczynności, a jej symptomy są zwykle bardzo silne. Po rutynowej terapii praca tarczycy może wrócić do normy, ale może też rozwinąć się w niedoczynność. Początkowo lekarz zaleca tabletki tzw. tyreostatyki, których zadaniem jest spowolnienie pracy gruczołu.

Zdarza się jednak, że nie przynoszą spodziewanego efektu i wówczas trzeba stosować leczenie jodem promieniotwórczym, który przyjmuje się w kapsułkach. Terapia nie jest więc szczególnie skomplikowana, ale musi być prowadzona w fachowych ośrodkach – zakładach medycyny nuklearnej. Wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania.

Najpierw należy przeprowadzić badania scyntygraficzne, a następnie dobrać odpowiednią dawkę jodu promieniotwórczego. Po leczeniu objawy nadczynności wygasają. Endokrynolodzy przyznają jednak, że bardzo trudno jest precyzyjnie dobrać dawkę jodu. W związku z tym może dojść do uszkodzenia tarczycy, a w efekcie do jej niedoczynności, wtedy terapia polega na codziennym przyjmowaniu hormonów.

Wole guzkowe – do powiększenia tarczycy może dojść zarówno przy nadczynności, jak i niedoczynności. W rozrośniętej tarczycy czasem pojawiają się guzki i niektóre z nich mogą same produkować hormony. Endokrynolodzy mówią wówczas o wolu guzkowym nadczynnym. Widocznym sygnałem, że gruczoł nadmiernie się rozrasta jest powiększenie obwodu szyi. Czasem dotykiem można wyczuć guzki. Leczenie zależy od wielkości guzka, poziomu hormonów tarczycy, wyniku badania USG oraz biopsji.