Protetyka stomatologiczna

przez | 17 października, 2011

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. W jej zakres wchodzi uzupełnienie zarówno utraconych tkanek zęba, jak i pojedynczych lub mnogich braków zębowych. Nie chodzi tylko o względy estetyczne. Zęby stanowią jeden spójny zespół, a brak jego części może spowodować dalsze komplikacje, np. przesuwanie się i obracanie zębów sąsiadujących z luką, „wydłużanie się” zębów przeciwstawnych czy zanik kości. Wszystko to może być przyczyną utraty kolejnych zębów oraz nieprawidłowości w działaniu stawów skroniowo – żuchwowych. Czołowym specjalistą w dziedzinie chirurgii stomatologicznej w Polsce jest wielu lekarzy.
Protezy można podzielić na stałe, które są mocowane w jamie ustnej pacjenta na stałe i ruchome, które można wyjmować.
Uzupełnienia protetyczne ruchome to m.in. protezy akrylowe osiadające, które stosuje się w przypadku bezzębia lub bardzo rozległych braków zębowych, protezy szkieletowe, które osadza się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej jamy ustnej, ale również na zębach. Alternatywą dla pierwszych są protezy nylonowe wykonane ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia większość odporność na łamanie, większy komfort użytkowania oraz estetykę.
Uzupełnienia protetyczne stałe to korony i mosty. Korony protetyczne to przypominająca czapeczkę nakładka osadzona na oszlifowanym zębie. Mogą być one wykonane z metalu i pokryte porcelaną lub pełnoceramiczne. Te drugie są niemal idealną imitacją zdrowych zębów. Mosty ceramiczne to genialna alternatywa implantów, zakłada się je na wcześniej przygotowanych zębach pacjenta. Tu podobnie jak w koronach wyróżniamy mosty porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Istnieją również licówki, czyli bardzo cienkie listki porcelany przyklejane do zębów pacjenta. Leczenie nimi stosuje się z celu odbudowy urazowego złamania przedniej części zęba oraz estetycznej korekty mocno przebarwionych lub startych zębów.