Przeszczepy skóry

przez | 14 lutego, 2015

Skóra pełnej grubości jest to odcinek tkanek zawierający naskórek i skórę właściwą, całkowicie oddzielony od tkanki tłuszczowej i przeniesiony w inne miejsce.

Przeszczepów skóry pełnej grubości używa się najczęściej do pokrywania małych i średnich ubytków pooperacyjnych lub pourazowych na twarzy i rękach. W ciągu 48 godzin przeszczep odżywia się wchłaniając płyny tkankowe z podłoża. W 3 dobie rozpoczyna się wrastanie naczyń z podłoża do przeszczepu.

Elastyczny opatrunek uciskowy i szwy usuwa się około 7 dni po zabiegu, o ile nie nastąpią powikłania w gojeniu. Do pokrywania ubytków na twarzy najlepiej pobierać przeszczep z okolic zamałżowinowej i nadobojczykowej, ponieważ tam jest skóra kolorem najbardziej zbliżona do skóry twarzy. Nadaje się także do pokrywania ubytków w innych okolicach, np. na rękach.
Przeszczep skóry pośredniej grubości, to odcinek skóry zawierający naskórek i część skóry właściwej, całkowicie oddzielony od podłoża. Przeszczepy te mogą być cienkie i grube. Cienkich przeszczepów używa się do pokrywania ran różnego rodzaju, grubych do pokrywania rozległych pooperacyjnych i pourazowych ubytków skóry, lub skóry i tkanki tłuszczowej np. oskalpowania, oparzenia. Rana po pobraniu przeszczepu goi się w ciągu 10-14 dni.

Najczęściej skórę pobiera się z ud i pośladków, a w dalszej kolejności z grzbietu, pośladków, brzucha i kończyn.