Skleroterapia – przygotowanie, przebieg, zachowanie po zabiegu.

przez | 22 kwietnia, 2021

Z problemem żylaków czy pajączków należy zgłosić się do lekarza flebologa, który podczas pierwszej wizyty wykona badanie USG – Doppler, aby ocenić stan zastawek żylnych regulujących kierunek przepływu krwi w naczyniach. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, np. zakrzepicy żył głębokich, ciężkich przypadków niedokrwienia kończyn czy nie dających się wyleczyć obrzęków kończyn dolnych, pacjent może zacząć przygotowywać się do zabiegu. Na 2-3 tygodnie przed planowanym terminem powinno się rozpocząć przyjmowanie ok. 4-6 tabletek Rutinoscorbinu dziennie. Jeśli jest taka potrzeba lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG, USG czy badanie przepływów tętniczych.
Zabieg skleroterapii przeprowadzany jest bez znieczulenia, a pacjent znajduje się w pozycji leżącej dzięki czemu ciśnienie w żyłach obniża się prawie do zera, a opróżnione z krwi naczynia lepiej reagują na podawane leki. Zabieg polega na wstrzykiwaniu do światła naczynia środka farmakologicznego, rozpoczyna się od większych żył, a kończy na pajączkach.

Cały zabieg trwa ok. 10-30 minut, a lekarz wykonuje od kilku do kilkunastu nakłuć. Jeśli żylaków jest bardzo dużo i znajdują się na dużej powierzchni ciała, zabieg przeprowadza się seriami, za każdym razem ostrzykując powierzchnię nie większą niż 100 – 200cm2.
Po zabiegu na ostrzykiwane miejsce zakłada się opaskę uciskową, z która pacjent powinien spacerować przez przynajmniej pół godziny.

Zabronione jest wtedy stanie, siedzenie czy leżenie. Przez kolejne dni zaleca się delikatną aktywność fizyczną, ale bez gwałtownych ćwiczeń. Istnieje również zakaz przegrzewania nóg na słońcu, w solarium, w saunie czy podczas kąpieli. Proces gojenia się zasinień i obrzęków może trwać od 4 do 6 tygodni, w zależności od wielkości żylaków i obstrzykiwanej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *