Atopowe zapalenie skóry to choroba spowodowana czynnikami genetycznymi, odpornościowymi i środowiskowymi. Stan zapalny skóry jest wynikiem reakcji obronnej na alergeny, czyli coraz bardziej popularnej alergii, a samej chorobie towarzyszą nawracające infekcje bakteryjne. Gdy tego typu zmiany pojawią się na skórze powinien zobaczyć je lekarz dermatolog
Objawy choroby będą bardzo różne u różnych osób jednak zazwyczaj jest to utrudniający normalne funkcjonowanie świąd, opuchlizna, uczucie suchości skóry, zaczerwienienie, plamy i wysypka, a nawet pęcherze z wodnistą wydzieliną. Innymi objawami, które występują od początku choroby lub pojawiają się w późniejszym stadium są pogrubiony fałd szyjny i fałd pod dolną powieką oka oraz plamki na źrenicach.
Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja zmian skórnych. Ok.98% pacjentów odczuwa suchość skóry spowodowaną nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych oraz mniejszą ilością naturalnych środków nawilżających zawartych w skórze. Do zwalczania suchości stosuje się preparaty nawilżające i natłuszczające tzw. emolienty na bazie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, olei roślinnych, syntetycznych lipidów oraz substancji mineralnych takich jak parafina. Preparaty te zaleca się dodawać do kąpieli, która powinna trwać 10-15 minut w temperaturze ok 37oC. Osuszanie ciała powinno odbywać się przez przykładanie do niej miękkich ręczników, nigdy przez pocieranie. Na wilgotną skórę jeszcze raz nakłada się środek natłuszczający, który działa ok. 4 godzin, więc zabieg należy powtarzać 4-5 razy dziennie.
Leczenie w przypadku atopowego zapalenia skóry polega głównie na leczeniu objawowym, czyli zaleczaniu. Jeśli jest możliwe zidentyfikowanie alergenów, chory powinien ich unikać jednak nie zawsze jest to możliwe lub chory uczula się na nowe substancje.