Najczęstsze zmiany skórne

przez | 23 grudnia, 2013

Włókniak to łagodny nowotwór skóry wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej. Zazwyczaj pojedynczy guzek na szypule, występuje w obrębie powłok brzusznych lub w dużych zgięciach, np. w pachwinach i pachach. U osób starszych, najczęściej u kobiet, spotyka się nitkowane włókniaki starcze, umiejscowione na szyi, karku i w okolicach pach. Ich wielkość to 2 – 10 mm. Usunięcie zmian odbywa się chirurgicznie lub laserowo.

Ziarniak naczyniowy to zmiana związana z nowotworzeniem naczyń włosowatych, zazwyczaj wywołany urazem i/lub zakażeniem bakteryjnym. Zmiana zazwyczaj występuje pojedynczo, jest sinoczerwona, wilgotna i skłonna do krwawienia. Występuje najczęściej na twarzy i rękach, wykazuje szybki wzrost, ale jest bezbolesna. Usunięcie odbywa się chirurgicznie, laserowo lub kriochirurgicznie.

Znamiona barwnikowe to skupiska barwnika zwanego melatoniną, powszechnie znane jako pieprzyki. Przyczyną ich powstawania są uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne i nadmierne naświetlanie skóry promieniami UV. Ich kolor to cała paleta barw zaczynając od żółtego a kończąc na prawie czarnym. Mogą być płaskie lub lekko wypukłe, bez włosów lub z włosami oraz różnej wielkości. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że znamiona przemienią się w złośliwą postać nowotworu, czyli w czerniaka. Nie oznacza to, że każdy pieprzyk zmieni się w raka, ale warto przyglądać się swoim znamionom i w niepokojących sytuacjach szybko reagować.